Gerçekten Takviyelere İhtiyacımız Var mı?

Kalsiyumdan D vitamini ve sonra da, bazı günlerde, almamız gereken takviyeleri ve nedenleri çevreleyen bir sürü çember var. SAĞLIK , takviye konusunda gerçekleri kurgudan ayırır.

0
57

Nedenleri

Herhangi bir eczane ya da sağlık gıda deposu içine adım atın ve büyük olasılıkla orada yüzlerce farklı takviyeleri görmek için şaşıracaksınız. Kadınlar için, erkekler için, yaşlılar ve çocuklar için… Geriye kalan soru, neden başlangıçta onlara gerçekten ihtiyacımız var? Dubai’deki Wellbeing Tıp Merkezi’nde Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Negin Afshar’a göre, yıllar boyunca, hayatlar genel anlamda daha yoğun hale geldi ve iyi dengelenmiş ve besleyici yemekler hazırlamak için zaman bulmak aileler için daha zor hale geliyor. “Ayrıca, pişirdiğimiz ürünler yerel olarak yetiştirilmiyor ve çoğu zaman hormonlar veya diğer tehlikeli kimyasallar kullanılarak genetik olarak değiştiriliyor” diyor ve bazılarının hazır yemeklere veya hızlı yiyeceklere yöneldiği göze çarpan bir gerçektir. “İstediğimiz her yerde, nerede yetiştirildiği önemli değil, ya da mevsimde olup olmadığını, ”diye açıklıyor ve bu, farklı türde pişirme ve yiyecek saklamak gibi tüm besin değerini etkileyebilecek donma, konserve ve taşıma işlemlerini içerebilir. Daha da detaylandıran Dubai Sağlık Şehrindeki Antiaging Compounding Pharmacy’de Beslenme Uzmanı ve Bütünleştirici Tıp Uzmanı Guillaume Safah, dünyanın birçok bölgesinde toprağın da hayati unsurlardan yoksun olduğunu açıklıyor. Bunlar, sağlıklı bir bitki üretmek için gereklidir ve temel besin maddelerini ve dolayısıyla takviye ihtiyacını beslerler. Dubai Sağlık Şehrindeki Antiaging Compounding Pharmacy’de Beslenme Uzmanı ve Entegratif Tıp Uzmanı, dünyanın birçok bölgesinde toprağın da hayati unsurlardan yoksun olduğunu açıklıyor. Bunlar, sağlıklı bir bitki üretmek için gereklidir ve temel besin maddelerini ve dolayısıyla takviye ihtiyacını beslerler. Dubai Sağlık Şehrindeki Antiaging Compounding Pharmacy’de Beslenme Uzmanı ve Entegratif Tıp Uzmanı, dünyanın birçok bölgesinde toprağın da hayati unsurlardan yoksun olduğunu açıklıyor. Bunlar, sağlıklı bir bitki üretmek için gereklidir ve temel besin maddelerini ve dolayısıyla takviye ihtiyacını beslerler.

Pişirme Dikkatleri

Sağlıklı ve dengeli beslenme rejimine bağlı kalarak Dr. Afshar gıdamızın nasıl işlendiği, nasıl hazırlandığı ve nasıl pişirildiği gibi bazı yönlerini ele almamız gerektiğini açıklıyor. “Aslında, gıdaların ele alınmasının tüm yolları besin değerini etkiliyor” diyor ve her yerde hazır yiyecekler şaşırtıcı bir şekilde vitamin ve besin açısından eksik değil, sağlıksız katkı maddeleri ve işleme maddeleriyle dolu. “Örneğin, hepimiz haşlanmış sebzelerin sağlıklı bir seçenek olduğunu ve kızartılmış yongalarla karşılaştırıldığında olduklarını düşünüyoruz” diyor ancak kaynatma sürecinde kaybolan en büyük vitamin ve besin kaybına neden oluyor.

Kadınlar için Takviyeler

Afshar, 40 yaşın altında makul sağlık durumundaki kadınlar için en önemli takviyeleri önerir:

Yüksek kaliteli çok vitaminli

Bu çok önemlidir çünkü bir multi-vitamin diyetinizdeki boşlukları doldurur, bu yüzden vücudunuzun en iyi şekilde çalışması için gerekli olan besin maddelerinde tehlikeli bir şekilde çalışmazsınız, diyor Dr. Afshar. Doğru olanı seçerken, multivitaminin 21 temel besin maddesinin Yüzde Günlük Ödeneğinin (RDA) yüzde yüzünü içerdiğinden emin olmak için etiketi taramasını önerir: A, C, D, E, K ve B Vitaminleri ( thiamin, riboflavin, niasin, B6, B12, pantotenik asit, biyotin, folat ve kolin) ve kalsiyum, krom, bakır, florür, iyot, demir, magnezyum, manganez, fosfor, selenyum, çinko, potasyum, sodyum ve klorür.

Yüksek kaliteli omega-3 takviyesi

Balık yağı bugünün en çok satan ekidir, Dr. Afshar ve iyi bir neden ile söyler. “Omega-3 balık yağı içindeki EPA (eikosapentaenoik asit) ve DHA, insan sağlığı üzerinde son derece olumlu etkilere sahiptir,” diyor DHA, karaciğerinizde istenmeyen trigliserit üretimini yavaşlatır ve kalp hastalıkları ve diyabetlere karşı son derece koruyucu hale getirir. “Buna ek olarak, balık yağı inflamasyonu azaltmada son derece etkilidir ve aslında omega-3’ün faydaları sonsuzdur” diyor. “Diğer önemli noktalar arasında kan damarlarını iyileştirmek, kanın ince kalmasını sağlamak, böylece pıhtılaşmayı en aza indirmek, kan basıncını düşürmek, kan şekerini stabilize etmek ve ruh halinizi aydınlatabilirsiniz.”

Ko-enzim Q-10

CoQ-10, mitokondri olarak adlandırılan hücrelerinizdeki “enerji fabrikaları” tarafından üretilen başka bir güç paketidir ve Dr. Afshar’a söyler. “CoQ-10 takviyesi almak hücrelerinizin enerji üretme ve kullanma şeklini artırır,” diyor ve aynı zamanda vücudunuzun yağ yakmasına, kolesterol oranlarını artırmasına, fiziksel enerji seviyenizi artırmasına ve aynı zamanda tiroid ve pankreas fonksiyonlarını geliştirmesine yardımcı oluyor.

Magnezyum sitrat

Esas olarak magnezyum ve kalsiyum yapışık ikizler gibidir ve Dr. Afshar’a göre, magnezyum bulunmadığı sürece kalsiyum bile emilemez. “Olmazsa, kalsiyum kemiklerinizi korumak ve sinirlerinizi ve kas tonunuzu düzenlemekte çok daha az etkilidir” diyor. “Enzimleri harekete geçirir, enerjinizi güçlendirir ve vücudunuzun D vitamini, potasyum ve çinkoyu emmesine yardımcı olur.” Ayrıca, magnezyumun kasları ve sinirleri rahatlatabilme yeteneği, onu endişe, hipertansiyon, huzursuz bacaklara karşı savaşta en iyi müttefiklerden biri yapar. sendrom, uyku bozuklukları ve anormal kalp ritmi.

D vitamini

Çoğu BAE sakinleri D vitamini açısından çok eksiktirler, çünkü çoğumuz güneşi düşmanı düşünür ve aşırı güneşe maruz kalmak bazı tehlikeli yan etkilere sahiptir. “Çok sayıda araştırma, bu inanılmaz vitaminin tüm kanserlere karşı koruyucu olduğunu, kemikleri güçlendirdiğini, hatta şeker hastalığını iyileştirdiğini, hatta kalp hastalıklarına karşı koruduğunu, tansiyonu düşürdüğünü ve depresyonun tersine dönebileceğini ve ruh halimizi yükseltebildiğini gösteriyor” diyor.

Magnezyum

Doğal olarak yeşil, yapraklı sebzelerde, ıspanak gibi, fındık, fasülye, bezelye, soya fasulyesi ve tam tahıllı hububatta bulunur. Safah’a göre, magnezyum vücutta enerji üretiminden kolesterol kontrolüne kadar 325’in üzerinde enzim tepkimesinde önemli bir besin maddesidir. Tavsiye edilen magnezyum miktarından daha az tüketen yetişkinlerin, büyük sağlık durumları ile ilişkili olan yüksek inflamasyon belirteçleri olması daha olasıdır.

Probiyotikler

Bunlar doğal olarak yoğurt ve fermente gıdalarda bulunur ve bu bakteriler normal olarak sindirim sisteminizde bulunan dost bakterilere benzer. Probiyotikler, diyet takviyeleri olarak da mevcuttur ve ishal vakalarında ve ayrıca İrritabl Bağırsak Sendromu olan bireylerde yardımcı olabilir.

C vitamini

C vitamini, Safah, diğer birçok özellik arasında, bağışıklık hücrelerinin sağlık ve işlev, kollajen üretimi önemli bir rol oynar gösterir. Bu antioksidan, bağışıklık sisteminizi güçlendirdiğine inanır ve kırışıklıkların azaltılmasına yardımcı olmak için vücudunuzun kollajen üretimini artırmaya yardımcı olur ve cildinizi sıkılaştırır ve nemlendirir.

Erkekler hakkında ne

Afshar, ideal bir dünyada herkesin yedikleri yemeklerden ihtiyaç duyduğu tüm besinleri alacağını söylüyor. “Fakat bu özellikle USDA’ya göre erkekler için, 31 ila 50 yaşlarındaki erkekler federal diyet kurallarına uymak için günde yüzde 350 daha fazla koyu yeşil sebze ve yüzde 150 daha fazla meyve yemeye ihtiyaç duyuyor. Erkeklerin neredeyse her besinsel kategoride eksiklikleri olması hiç şaşırtıcı değil. “Bu nedenle erkekler yukarıdaki aynı tavsiyeyi takip etmelidir” diyor. Ek olarak, yakın zamanda yapılan bir çalışmaya göre, erkekler domateste bulunan ve prostat kanseri riskini azaltabilecek güçlü bir antioksidan olan Lycopene’i tüketebilirler. ”

Yaşlı Yaş Grubu

Kalsiyum

Dr. Afshar’a, özellikle postmenopozal kadınlarda kemikler büyük yaş gruplarında en büyük risk altındadır. Kalsiyum, güçlü kemikler inşa etmek ve korumak için çok önemli olsa da, ne yazık ki, anketler, yaşlandıkça, diyetlerimizde daha az kalsiyum tükettiğimizi göstermektedir. Yetersiz kalsiyum alımının kırılgan kemik ve kırılma riskini artırdığı gösterilmiştir ve temel olarak vücudun optimal kemik sağlığı için kalsiyum, protein ve D vitamini ihtiyacı olduğunu söyler.

D vitamini

D vitamini vücudun kalsiyumu emmesine, kemik yoğunluğunu korumasına ve osteoporozu önlemesine yardımcı olur ve Dr. Afshar, son bulguların vitamin D’nin de kanser, tip 1 diyabet dahil bazı kronik hastalıklara karşı, otoimmün hastalıklara karşı koruyabileceğini gösterdiğini ekliyor. “Yaşlı insanlarda D vitamini eksikliği de düşme riskini artırıyor” diyor.

Diyet lifi

Lif genellikle göz ardı edilir ama çok önemlidir, Dr. Afshar, sindirim sistemi yoluyla gıdaları hareket ettirerek sağlıklı sindirimi teşvik eder. “Kepekli tahıllar, baklagiller, meyveler ve sebzeler de dahil olmak üzere lif bakımından zengin besinler, kalp hastalığına karşı koruma da dahil olmak üzere birçok sağlık yararına sahiptir” diyor ve daha yaşlı ve daha az aktif büyüdükçe sindirim sistemimiz yavaşlıyor, bu yüzden Yeterince lif almak için daha önemli.

 

Üzerine takviye

Dr. Afshar’a göre, özellikle mineraller ve yağda çözünen vitaminler olmak üzere takviyelerin aşırı tüketimi vücutta birikebilir ve aslında tehlikeli olabilir. Örneğin, vitamin A takviyesi eksiklikler olduğunda çok yararlı olabilir, ancak aşırı tüketim, iştahsızlık, kusma, bulanık görme, baş ağrısı, saç dökülmesi, kas ve karın ağrısı ve halsizlik, uyuşukluk, bulantı, sinirlilik, iştahsızlık yol açabilir ve ruhsal durumu değiştirdi ”diyor. “Takviyelerin imalatçı veya satıcı tarafından önerilen miktarlarda alınması şartıyla ve önerilen dozlar çok fazla farklı takviyenin birleştirilmesiyle aşılamazsa, takviyelerin toksisiteye neden olması pek olası değildir.

Çocuk ve Takviyeler

: Çocuklarımıza takviye vermek zorunda mıyız? Evet, Safah’a, çocukların kemik büyütmek, kas inşa etmek ve genel gelişim için besinlere ihtiyaçları olduğu söylenir. “Belirtildiği gibi, gıdamız sağlıklı insanlarda sağlıklı hücreler oluşturmak için gerekli olan besin maddelerinden yoksun” diyor ve çocuklar için aşağıdakileri öneriyor: gıda bazlı multivitamin / çoklu mineraller, magnezyum, banyoya konan Epsom Tuzu şeklinde veya Cilde uygulanan magnezyum yağı, C vitamini, güneşe maruz kalan D vitamini, günlük olarak 10 ila 15 dakika, çocuklar için, özellikle de antibiyotik ve son olarak balık yağı kullanıyorlarsa, probiyotikler için idealdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here