Cilt Pigmentasyonu için Ev İlaçları nelerdir?

0
57

Cilt Pigmentasyonu nedir?

Cildinizin rengi, cildin özel hücreleri (melanositler) tarafından üretilen melanin adı verilen pigmentler tarafından belirlenir. Cilt rengini doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyen 150’den fazla gen vardır. Yani cildinizin doğal pigmentasyonu hakkında yapabileceğiniz çok fazla şey yok.

Cilt Pigmentasyon Bozukluklarına Neden Olan Nedir?

Bazen, melanin üretimi ters gider; cilt pigmentasyon bozukluklarına neden olan çok az veya çok fazla melanin üretilir. Bu koşullar, cildin normalden daha açık veya koyu görünmesini veya lekelenmesini ve rengini değiştirir. Çok fazla melanin hiperpigmentasyona neden olur ve çok az melanin hipopigmentasyona neden olur.

Kök neden genellikle hormonlar, endotelyal hücreler veya hamilelik gibi biyolojik durumlar gibi iç faktörlere bağlanır. Ultraviyole radyasyon, yanma veya belirli kimyasallarla temas gibi dış faktörler bazen pigmentasyon bozukluklarına neden olabilir. Stres ve diyet dengesizlikleri, birçok bozukluğun öncülerinin, aynı zamanda cilt pigmentasyon bozukluklarına neden olduğu bilinmektedir.

Ne olur, melanin, tirozinaz enziminin varlığında amino asit tirosin içeren bir dizi oksidatif reaksiyon ile oluşur. Bu nedenle, tirozinazın etkisini inhibe / düzenleyen melanin üretimini durdurabilir / değiştirebilir.

Çoğu depigmente edici ajan bu nedenle bu enzimi hedef alır. Bununla birlikte, bu ajanlar bazı kişilerde kansere ve osikoza (dokuların mavimsi-siyah renk değişikliği) neden olabilir. Bu gibi durumlarda, ortak pigmentasyon bozukluklarını tedavi etmek için ev ilaçları kullanmak mantıklıdır.

Cilt pigmentasyon bozukluklarına birkaç kaşıntı eşlik eder.

Burada yaygın cilt pigmentasyon bozuklukları ve onların ev ilaçları vardır. Cilt pigmentasyonu için bu ev ilaçları sonuçları göstermek için biraz zaman alır. Koşullara bağlı olarak, bir haftadan 6 aya kadar günlük tedaviye kadar sürebilir.

Cilt Pigmentasyon Bozuklukları ve Ev Telafileri

Melazma

Bu, yüzünde ten rengi ya da kahverengi lekeler, özellikle de alın, yanaklar, üst dudak, burun ve çene şeklinde görülen bir cilt pigmentasyon bozukluğudur. Melazma tipik olarak gebe kadınlarda görülür. Noktalar genellikle hamilelikten sonra kaybolur, ancak bazen gitmezler. Doğum kontrol hapları veya postmenopozal östrojen kadınlarda da ortaya çıkabilir. Eh, erkekler de bazen melazma alabilir. Bazı Ayurvedik pratisyenler bu bozukluğun besinsel eksikliklerden de kaynaklanabileceğine inanmaktadır, bu yüzden erkeklerin neden melazma alabileceğini açıklayabilir.

Melazma için Ev İlaçları:

 • Portakal Ezmesi: Bir portakalın rengini rendeleyin ve birkaç çay kaşığı sütle bir macun yapın. Yarım saat bekletin ve nazikçe masaj yapın ve ılık suyla yıkayın. Bu macunla yüzünüzü haftada en az 3 ila 4 kez pul pul dökün. Eksfoliasyon hücre yenilenmesini teşvik eder ve karanlık lekeleri çıkarır.
 • Aloe Vera Suyu Koyu Noktaları Aydınlatmak için: Etkilenen bölgeye nazikçe aloe vera suyu veya jeli uygulayın ve 15 dakika bekletin. Ilık su ile yıkayınız. Aloe vera, koyu lekeleri etkin bir şekilde hafifletebilen müsinöz polisakkaritler içerir.
  • Zerdeçal Tozu ve Süt: 10 yemek kaşığı sütte 5 yemek kaşığı zerdeçal tozu yapıştırın ve yüzünüze uygulayın. Yüzünüze hafifçe masaj yapın ve 20 dakika sonra ılık su ile yıkayın.
  • Badem ve Bal Yüz Paketi: Badem ve ballı bir yüz paketi yapın. 15 dakika sonra uygulayın ve yıkayın.
  • Triphala Choornam: Ayurvedik pratisyenler, iyileşme sürecini hızlandırmak için 1 su bardağı Triphala Choornam’ı ılık suyla birlikte almaları önerilir.
  • Güneş Koruyucu kullanın: Güneş ışığı durumu kötüleştirir, bu nedenle her zaman güneş koruyucu kullanın.

  vitiligo

  Vitiligo Vücudun bağışıklık sisteminin pigment hücrelerine saldırdığı ve sonuçta pigment kaybının genellikle ağız ve göz çevresinde veya ellerin arkasındaki pürüzsüz, beyaz deri lekelerine neden olduğu bir bozukluktur. Bazı insanlarda, cilt rengi tüm vücudun üzerinde belirebilir. Vitiligo, diyabet, pernisiyöz anemi, tiroid hastalığı veya Addison hastalığı gibi bağışıklık sistemi bozukluğu ile ilişkili hastalığınız varsa da ortaya çıkabilir. Bu bozukluğun tedavisi için bir çare bulunmamasına rağmen, bazı ev ilaçları durumu tedavi etmenize yardımcı olabilir, ancak farkı görebilmeniz uzun zaman alabilir.

  Vitiligo için ev ilaçları:

  • Kaçınılması Gereken Yiyecekler: Ekşi meyve suları dahil ekşi yiyeceklerden kaçınmak en iyisidir, diyor Life Force Direktörü Dr. Rajesh Shah. Bunun nedeni, ekşi yiyeceklerin vücuttaki pH dengesini asidik hale getirmesidir, ancak melanin üretimi için daha alkali bir tabana ihtiyacınız vardır. Cıva gibi kirleticilerden dolayı deniz ürünlerinden uzak durun.
  • Hidratlı Tutun: Bir bakır kabında gece boyunca tutulan su, vitiligo yamaları azaltmaya yardımcı olabilir. Bir alışkanlık yap.
  • Zerdeçal ve Hardal Yağı Yapıştırması: 250 ml hardal yağında 5 çay kaşığı zerdeçal tozu karışımı hazırlayın. Pastayı etkilenen bölgeye günde iki kez uygulayın. Sonuçları görmek bir yıl sürebilir.
   • Bakuchi ve Hindistan Cevizi Yağı Karışımı: Bakuchi ( Psoralea coryifolia ) tohumlarını toz haline getirin , hindistancevizi yağında karıştırın. Etkilenen bölgeye uygulayın. Tam olarak bir ev çaresi değil, ama Bakuchi yağını hemen satın alabilir ve daha fazla etkinlik için vitiligo için topikal olarak kullanabilirsiniz.
   • Bakuchi ve Demirhindi Tohumları: Bakuchi tohumlarını ve demirhindi tohumlarını suda ıslatın ve pirinç taneleri ile bir hafta boyunca saklayın. Bir macunla öğütün ve lökoderma yamalarına uygulayın. Hızlı sonuç verdiği söylenir.
   • Zencefil Suyu: Etkilenen bölgeye zencefil suyu ve kırmızı hamur karışımı uygulayın. İyileşmek uzun zaman alabilir, ancak etkilidir.
   • Turp Tohumları ve Sirke: Toz haline getirilmiş beyaz turp tohumlarının 25 gramını ve iki çay kaşığı sirkeyi karıştırın. Her gün yamalar üzerinden uygulayın. Bu aynı zamanda uzun bir tedavi.

   Post İnflamatuvar Hiperpigmentasyon veya Hipopigmentasyon

   Bazen, cilt enfeksiyonu, kabarcıklar, ten, güneş yanığı, diğer yanıklar veya cildinizdeki diğer travmalar, etkilenen bölgede pigmentasyonun azalmasına veya artmasına neden olabilir. Bu pigment değişiklikleri tersine çevrilebilir ve bu tür durumlar için ev ilaçları çok iyi çalışır.

   Hiper / Hipopigmentasyon için Ev İlaçları:

   • Badem, Krem ve Limon Suyu Paketi: 5 badem, taze krema ve birkaç damla limon suyu ile bir macun yapın. Etkilenen bölgeye uygulayın ve 15 dakika bekletin. Suyla yıka.
   • Güneş Tan çıkarmak için Papaya Yüz Paketi: püresi yapılmış papaya yüz maskesi uygulayın veya etkilenen alanda papaya suyu kullanın. Tans ve güneş yanıkları için iyi bir ev çaresi, artı cildinizi pürüzsüzleştirir ve iyileştirir.
   • Domates Suyu, Yulaf Ezmesi ve Yoğurt Karışımı: Domates suyu, 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi ve yarım çay kaşığı yoğurdun hazırlanın. Yamalara uygulayın ve bir süre sonra (veya tamamen kuruduğunda) durulayın. Sonuçları görene kadar her gün yapın.
   • Zerdeçal Tozu ve Limon Suyu: Bir çay kaşığı limon suyuna bir çay kaşığı zerdeçal tozu ilave edin. Pastayı etkilenen bölgeye uygulayın ve 15 dakika bekletin. Soğuk su ile yıkayınız. Uygulama ile güneşe çıkmayın.
   • Aloe Vera Jel İçin Güneş Yanığı: Aloe vera jeli hızla güneş yanığını iyileştirir. Yarık aloe vera yaprağı açın ve jeli doğrudan yanmaya uygulayın. İyileştirme görene kadar günde 5 ila 6 kez yapın.
   • Cornstarch Sunburns’a Karşı Korur: Güneş yanığına bir başka ilaç da mısır tarlalarının toz haline getirilmesidir. Ancak, yanık kabarıksa hiçbir şey uygulamayın.
   • Nane Koyu Pigmentasyonu Azaltmak için Yapraklar: Birkaç nane yaprağı ezin ve bir macun oluşturmak için su ile karıştırın. Koyu pigmentasyonu azaltmak için, macunu melanin noktalarına uygulayın ve 15 dakika sonra durulayın.
    • Limon Suyu Temizleyici: Hiperpigmentasyonu azaltmanın bir başka yolu da, bir limonun yarısını doğrudan yüzünüze sürmektir. Bu konuda rahat değilseniz, limon suyunu suyla seyreltin ve bir temizleyici olarak kullanın.

    Albinizm

    Albinizm, pigment melaninin yokluğundan kaynaklanan kalıtsal bir bozukluktur. Ciltte, saçta veya gözlerde oluşabilir. Ne yazık ki, geleneksel ilaçta bunun için bir çare ya da tedavi yoktur, bir ev çaresi olsun. Albinizm olan insanlar her zaman güneş kremi kullanmalıdır, çünkü güneş hasarı ve cilt kanseri olma olasılığı daha yüksektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here