Nası Koklear implant yapılmalı faydaları nelerdir.

0
64
koklear implant

Kuşlar cıvıl cıvıl çalıyor, telefon çalıyor, radyodaki bir şarkı … … bunlar çoğumuz için tanıdık gelen sesler. Bu sesleri duymadığını ve aniden duyabildiğini hayal edebiliyor musun? Ya da işitme kaybı ve geri kazanmak için? Bir koklear implant ile mümkündür…

Ne
Bir koklear implant derinden sağır ya da ciddi derecede işitme kişinin sert bir ses hissi sağlamak için yardımcı olabilecek küçük, karmaşık bir elektronik cihazdır. Cerrahi olarak kulak altına yerleştirilen dört temel parçaya sahiptir: çevreden gelen sesi alan mikrofon, mikrofon, verici ve alıcı/uyarıcı tarafından alınan sesleri belirleyen ve düzenleyen bir konuşma işlemcisi, konuşma işlemcisinden sinyal alıp onları elektriksel dürtülere dönüştüren ve uyarıcıdan gelen dürtüleri toplayan elektrotlara ve beyne gönderilen elektrotlara. Bir koklear implant, ancak geri yüklemez veya normal işitme oluşturmak yerine, uygun koşullar altında, sağır bir kişi çevre yararlı işitsel anlayış verebilir ve ona konuşma anlamak için yardımcı olur.

Nasıl çalışır
Bir koklear implant iç ve dış bileşeni içerir. Orta kulak sıvısı tek başına kulağa zarar vermez; ancak sıvı varlığında işitmede azalma olur ve orta kulakta mikropların üremesi, dolayısıyla da yeni orta kulak iltihaplarının gelişmesi kolaylaşır. Dış bileşen iç bir dış manyetik disk aracılığıyla deriden bağlanır.

İşitme cihazından farklı olarak
Bir koklear implant sadece ses yükseltmek için kullanılan bir işitme cihazı oldukça farklıdır. Bir implant yerine, iç kulağın hasarlı veya çalışmayan bölümleri telafi eder. Normal işitme, iç kulak karmaşık parçaları havada elektrik darbeleri içine ses dalgaları dönüştürün. Bu dürtüler, duyabilen bir kişinin onları ses olarak tanıyacağı beyne gönderilir.

Faydaları ne

Özellikle daha sonra hayatında işitme kaybı olan yetişkinler, koklear implantlar yararlanabilirler genellikle onlar hatırladıkları sesler ile bir implant yoluyla yapılan sesleri ilişkilendirir. Genellikle görsel tonları veya dudak okuma veya işaret dili gibi sistemleri olmadan ses tanımaktadır. Küçük çocuklar da implantlar için adaydır; yoğun implantasyon sonrası tedavisi ile birleştiğinde, genç çocukların konuşma, dil, gelişim ve sosyal beceriler edinmelerine yardımcı olabilir. En iyi yaş hala implantasyon için tartışılır olmasına rağmen, implant alan çoğu çocuk iki ve altı yaş arasında yaş.

Bir koklear implant başarı katkıda dikkate alınması gereken faktörler şunlardır::

Ne zamandır bir insan sağır?
İşitme sinir liflerinin sayısı.
Bir hastanın duymak için motivasyonu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here